Menu Główne:

Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują. 
Ezra Pound
 
 
     W lutym grupa pięciolatków z naszej szkoły wraz ze swoją opiekunką panią Danutą Seremak odwiedziły istniejąca w Zespole Szkół w Ryjewie Izbę Tradycji gdzie mogły zobaczyć różne przedmioty związane z dawną szkołą, domem, warsztatami rzemieślniczymi oraz sprzęt audiofoniczny i fotograficzny. Najciekawszymi eksponatami okazały się ławki szkolne w których dzieci usiadły, przymierzały również granatowe i niebieskie  fartuszki z białymi kołnierzykami komentując, że ładnie w nich wyglądają. 
     Maluchy oglądały również podręczniki z lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Podręczniki te były dość smutne, szare i nie podobały się dzieciom. Dużym zaciekawieniem cieszyły się gramofony, radia, maszyny do pisania, winylowe płyty, aparaty do zdjęć, sprzęt domowy i dawne pieniądze. Wśród najmłodszych można było zauważyć kilkoro zainteresowanych, którzy zadawali mnóstwo pytań co bardzo mnie cieszy.
                                              Ewa Majewska 30 marca 2015r

„Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują.”

Ezra Pound

Zapraszamy ponownie do Izby Tradycji znajdującej się w naszej szkole. Izba przeszła gruntowny remont. Chciałybyśmy w tym miejscu podziękować panu Markowi Warsińskiemu za bezinteresowne wymalowanie sali, w której znajduje się izba. Wprowadziłyśmy  kilka zmian w rozmieszczeniu sprzętów, tak, aby było bardziej funkcjonalnie. Nasze zbiory powiększyły się o nowe eksponaty, stąd jest tu dosyć ciasno, ale chyba nikomu to nie będzie przeszkadzać. Młodzież z klasy I i II Gimnazjum wiele godzin poświęciła na wyczyszczenie wszystkich zgromadzonych tutaj przedmiotów, ustawiając je na półkach i tworząc dla Was miejsce, do którego od czasu do czasu, będziecie mogli przychodzić, by obejrzeć dawną szkołę,  jej wyposażenie, stroje szkolne i książki. Można obejrzeć „cuda techniki” z początku XX wieku, a także narzędziA i sprzęty rolnicze. W Izbie zgromadziłyśmy również drzewa genealogiczne wykonane przez uczniów naszej szkoły.  Wielu z nich jest dziś dorosłymi ludźmi, a wykonane przez nich drzewa genealogiczne są świadkiem upływającego czasu. Jeśli  ktoś chciałby przekazać do naszej Izby nieodpłatnie podobne przedmioty to chętnie je przyjmiemy, a wszystkim naszym darczyńcom dziękujemy.

Ewa Majewska

Joanna Makowiecka

Dorota Baranowicz Od początku roku szkolnego 2012/2013 uczniowie pracują nad tworzeniem kart katalogowych przedmiotów znajdujących się w Izbie Regionalnej. Na kartach dokumentujemy pochodzenie przedmiotów, ich przeznaczenie, opisujemy ich wygląd, rysujemy te przedmioty i elementy ozdobne, datujemy ich powstanie oraz zamieszczamy informację o pochodzeniu tych przedmiotów.

Nasza praca jest bardzo ciężka, często okazuję się, iż trudno dokładnie określić datę powstania przedmiotu, nie zawsze udaje się nam odczytać napisy znajdujące się na tych przedmiotach jednak pomimo wielu trudności,  nadal chętnie pracujemy bogacąc nasze regionalne zbiory.

Ostatnim naszym nabytkiem jest XIX – wieczna szafa ubraniowa, zdobiona poliestrami. Niestety nasza szafa „zamieszkiwana” jest przez korniki, z którymi w najbliższym czasie musimy się rozprawić. Po tym czasie szafa zostanie odnowiona i stanie się dumą naszej Regionalnej Izby.

Warto podkreślić, że otrzymaliśmy również od darczyńcy piękny, zabytkowy stolik kawowy oraz drobne sprzęty gospodarstwa domowego, które należały do Pani Moniki Przedpełskiej – zmarłej nauczycielki, która przez wiele lat pracowała w naszej szkole.

Izbę można zwiedzać po skontaktowaniu się z Panią Ewą Majewską lub Panią Joanną Makowiecką. 

     

Dodatkowo, więcej informacji można przeczytać tutaj --->